“Aga kuivkäimla ma teen niikuinii. Et saaks uks pärani hommikul istuda, mõtelda ja kohvi juua.” - Creativity Catcher

Nii ütleb üks noor mees oma unistuse kohta maale päris oma maja soetada. Siim on perega Valgamaalt Tartusse ja sealt uuesti maale tagasi kolinud optimistlik, suurte ning julgete unistustega ettevõtja.
“Maal elamise juures on vahva lapse suhe loodusega. Mäletan, kuidas pidin talle talvel õpetama oksaga jää lõhkumist ja kevadel pori sees riiete määrimist. Nüüd saab ta sellega ise suurepäraselt hakkama. Ta teab, kuidas looduses asjad käivad ja ta ei karda seda, mis teda ümbritseb. See ongi see, mida me soovisime,” lisab ta.

Tegu on taas ühe kodanikualgatuse “Maale elama” kogemuslooga, mille koguja ja toimetaja olen. Seekord oli loo valmimine natuke teistmoodi, sest esmakordselt tegin intervjuud skype vahendusel. Aga mitte rääkides, vaid kirjutades.

Selles projektis osalemine on olnud mulle väga innustavaks. On olnud lihtsalt meeliülendav koguda inimeste lugusid sellest, kuidas ja miks nad maale elama läksid. Need lood on peamiselt just sellised emotsionaalsed. Me ei jaga nendes nõuandeid, et kolimiseks tee seda või teist, kuidas töö leida või maja osta.
Meie jagame inimeste mõtteid ning tundeid suure elumuutuse- linnast maale kolimise kohta. Need lood on peamiselt armastusest maaelu vastu. Sellest, kuidas peetakse elus oluliseks loodust, maalähedust, omaette olemist ja turvalisust. Peetakse oluliseks kasvatada oma lapsed linnakärast eemal seal, kus saab kõndida paljajalu, pladistada vihmavee lompides ning joosta peenrapeale maasikaid korjama.

Nende lugude kogumine on andnud mulle veendumuse, et viis aastat tagasi tegime abikaasaga õige otsuse, kui pealinnast Võrumaale ära tulime. Isegi, kui meil on olnud siin mõnikord raske, siis mitte kunagi ei ole tulnud jutuks linna tagasi minek. See on üks ja kindel väärtus- me tahame elada maal. Tahame ise nautida selle võlusid ning pakkuda oma lastele lapsepõlve, mis on täis loodust, vabadust ning turvalisust.

Ja lõppeks. Üks Siimu lause pani mind mõtlema paljude oma tuttavate peale- “Kui igal võimalusel suuna linnast maale võtsime ja Tartu tagasi sõites nutt kurku tuli, siis oli olukord ilmselge. Tuli linnast maale tagasi kolida!”