Headus! - Creativity Catcher

Tundsin, et tahaks täna rääkida headusest. Ma ei teagi miks… kas selle pärast, et nägin ühel päeval vana meest, kes oleks tahtnud ehk abi. Ja mina ei märganud seda kohe anda. Või selle pärast, et olen viimasel ajal inimeste headusega kokku puutunud. Või selle pärast, et ei ole ise vahel nii hea olnud, kui tahaks… võta siis näpust miks!?!

Mõttele suure tõuke andis pilt, mille juhuslikult leidsin.

Kaks inimkätt moodustavad maakera. Hoiavad kokku. Hoiavad maailma enda peos. Kas ei teki südamlik tunne, kuidagi headuse tunne? Minul tekib. Soe hakkab.
Selline pilt võiks olla iga ühel kodus seina peal. Meenutamaks, et elu tuleb hoida, maailma tuleb hoida, üksteist tuleb hoida. Ja kust mujalt see algab, kui mitte iseenda headusest.

Otsustasin seekord oma jutu jaoks teha ka natuke uurimustööd ehk siis surfasin internetis ja vaatasin, mida siis headuse kohta võiks teada saada. Teate, mis leidsin? Hulganisti foorumeid jumalusest ja paganlusest, kurjusest ning headusest. Justkui oleks headus vaid usuline küsimus. Naljakas… Aga just ühest sellisest foorumist jäi mulle silma lõiguke, mis tekitas minus arutelu.

Tsiteerin:
” … Me loome endale illusiooni pakutava nõudlusest. Me tahame ju kõik maailma muuta… kuid unustame ära et maailma ei muudeta läbi isekuse või läbi enda maailmapildi levitamise. Maailma muudetakse isetult… lastes igal inimesel elada oma elu… “

Meil kõigil on ettekujutus maailmast ja kõigest, mis sellega seondub. Seega on meil kõigil oma arvamus headusest. Mõnel on see lihtsalt sõbralik olek, mõnele pidev teiste abistamine, mõnele eelkõige iseenda vajaduste rahuldamine, mõnele nn teisi mitte segamine ehk isetu nurgas seismine.

Minu arvates peaks headus olema eelkõige sisemine tunnetus. Mõtete korrigeerimine. Tasakaal iseenda arvamuse ja teiste arvamuse vahel. Tolerantsus maailma suhtes. … lastes igal inimesel elada oma elu… Kõigil meil on õigus oma arvamusele ja tegemistele. Ei pea võtma kogu aeg sõna, kuidas ja miks keegi elab ning oma asju ajab. Need on tema asjad. Igaühel on oma vaba valik. Ja sina saad oma headuses olla kõrvalseisja. Vahel on see muidugi raske, siis kui näed, et kellegi suund on vale… aga see on vale sinu arvates.

Ehk siis soestub headus minule eelkõige vaba valikuga.
Mäletan täpselt hetke, kui võtsin otsuse lasta igaühel teha ise enda valikud. Olin siis seitsmendas klassis. Ei- ma ei pööranud mingisse usku või lihtsalt ära… See oli klõks, et ma tahan käia ise oma rada ja selleks pean laskma käia ka teistel oma rada.
Vahel olen tundnud, et selline mõtteviis teeb minu suhted teistega raskemaks. Sest elan läbi iseenda peegelpildi. Kui mul on omad tegemised ja omad valikud, siis ei pea ma neid põhjendama ja ei pea ka teised mulle põhjendama. Kuid ikka tunnen ennast vastutavana ja pean seletama… Teistele tundub minu käitumine tihti egoistlik, kuid kas ei ole ehk nende enda mõtlemine egoistlik? Minu jaoks on see lihtsal- VABA VALIK.
Võibolla on aga see jutt siin ka praegu egoistlik… las ta siis olla. See tuleb kõigest puhtast südamest ja igaühel on oma arvamus ning viis seda lugeda.

Eks teoorias oleme me kõik tugevad ja iseenda apostlite järgi elada ei ole alati lihtne.
Aga vähemalt seniks kuniks meil on idee…