Infopäev. - Creativity Catcher

Sain ühel heal päeval postkasti teate ühe hea meetme avanemise kohta ja et üks teatud hea asutus korraldab selle kohta ka kõigile huvilistele infopäeva. Mis seal ikka, infopäevad on väga kasulikud, saab selgemad vastused ja selgitused projekti taotlemise kohta.

Ingmar alguses küll punnis vastu, et ta ei viitsi tulla. Mina arvasin, et mis seal ikka- kuskil tund aega kestab ja on ikka vajalik minna. Veensin ta ümber, autole hääled sisse ja matka alga.
Kõigepealt tundus kohe, et meid vaadati natuke altkulmu, sest seal oli kohal keskkealiste “oma gäng” ja meie mingi suvalised noored. Hähh, me tahame ka targaks saada võibolla.
Siis juhatati infopäev sisse ja üteldi, et esimeseks esineb meile ühest teatud asutusest üks teatud mees, kes räägib Euroopa Liidu teemadel. Mina olin muidugi jätnud infopäeva kava korralikult läbi lugemata, kohe nii korralikult, et ei märganud esimest punkti. Et ei hakatagi kohe meetmest rääkima. Hea küll, eks võib ju ka meie suure emaühenduse kohta uudiseid kuulata.

Ja mis siis hakkas toimuma. Täelik valitsuse ja peamiselt muidugi meie peaministri otsuste ja isiku maha tegemine. Et majanduslanguses on süüdi ainult teatud erakond ja teatud mees. Meie kõigi sõber Ansip. Andrus ja tema unistused ning lubadused.
Eesti nokia on odav töömesilane ja ega EL ei tahagi meie arnegut rikka heaoluriigi sekka. Sest siis jääks lihttöölisi neil väheks. Meid hoitaksegi “vaesetena”. Meie teadlased ei viitsi teadust teha ja leiutajad leiutada (oh, kus oled sa nüüd, Lotte). Meie parimad pead on juba ammu seljakoti võtnud ja Brüsselisse lennanud. Jäänud on vaid keskpärased mitte nii targad ametnikud.

Ja need samad ametnikud muudkui aga noogutasid ja naersid meie infopäeva lektorile kaasa. Kui oleks saanud, oleks vast ka plaksutanud. Iseenda pihta.

Mul oli juba mega kopp ees sellest jamas. Ma tulin kuulama, kuidas enda küla elu paremaks muuta ja selleks rahasid küsida ja mulle räägitakse, et elu on täiega sitt ja Euroopa Liit annab meile raha vaid selleks, et me nendest sõltuvad oleks. Ja ta annab seda ka läbimõeldult nii, et meie nokia saaks säilida. Kritseldasin vihikusse igasugu lauseid- oleks teadnud, et see on valimispropaganda ja peaministri materdamine… mis erakonnast on esineja…mis on selle loengu kasutegur…millal tuleb point ja lahenduste otsimine. Ei saa teha sellisel teemal infoandmist, kui läbi ei ole mõeldud kokkuvõte ehk see, mida selline info meile annab ja mida sellega peale hakata.

Olin oma mõtetes ja järsku avastasin, et Ingmar annab lektorile käega märku, et tahab küsida. Ja siis ta küsis kõva häälega- millal me teemast hakkame rääkima, millal see valimispropaganda lõpeb? Ma olin sõnatu ja niisamuti ka teised. Ja siis tulid meie poole mega vihased pilgud ja hakati nii korraldajate kui lektori poolt vabandama, et see ei ole propaganda vaid info, lektor on erakonnatu jne. Kõik teised kuulajad ka saatsid noolid ja pomisesid, et meid küll huvitab see jutt. Mis te arvate, kas meid vaadati veel rohkem altkulmu? Mul ei olnud üldse häbigi, sest Ingmaril oli täiesti põhjendatud sekkumine. Mõtlesime juba lahkuda, aga jäime veel hetkeks ja nägime, et mõned slaidid jäeti vahele ja kadus ära selline ostuamine ja sihilikkus, räägiti rohkem asjast, majanduse langusest, ehkki- lahendusi ei pakutud ja ainult paar head lauset tuli lõpuks. “Me ei ole kukkunud auku, vaid taevast maa peale” ning “Kulusid tuleb vähendada”.
Naljakas oli see, kui lektor ütles, et me ei ole ju rikaste riikide seas, me ei ole nagu Soome, et saame sõita 7ste Bemmidega. Misasjaaa??? Kas Soomes sõidetakse 7st Bemmidega? Kas sa tahad sõita 7se Bemmiga, on see sinu elu eesmärk? See ongi rikkus vä??? Ma olin sõnatu ja olen seda siiani, kui keegi oma eneseteostust läbi auto või rahapaki hakkab mulle rääkima.

Aga vähemalt oli hea see, et ma sain lähedalt näha oma silmaga, kuidas käib selline ajupeasu, mida valmiste ajal tehakse. Leitakse sobiv huvigrupp ja hakatakse rääkima ja kõik lihtsalt noogutavad ja vaatavad imetlusega- küll on ikka tark.
Mul tekkis selline küsimus- kas ei peaks inimesi õpetama hoopis teadlikumalt valima? Lubaduste järgi endale juhte valida tundub primitiivne. Ajupesu saab teha iga ühele. Isegi mina võiksin minna selle õnge, kui keegi õige inimene õigele nupule vajutab. Oleks läinud õnge. Aga enam vist mitte. Sest see, mida nägin oli piisavalt shokeeriv, et mitte tahta selliste mõjutatavate hulka kuuluda.

Peale kahte tundi ja väikest kohvipausi algas teine teema ehk see, mille pärast me infopäevale läksime. Meetme tutvustus. Lõpuks ometi- hingasime kergendatult. Aga ju siis ei olnud meie päev, sest masendusega pidime tõdema, et me ei saagi hetkel sealt meetmest raha taotleda. Misasja??? Suht nöök eksole:P
Ka sellisel viisil saab 3 tundi enda päevast lihtsalt mööda veeta- keskpärase ametniku (kes ei ole piisavalt tark, et Brüsselis 7se Bemmiga sõita) kombel riigi raha raisates. Kahjuks oli meil aga meie enda aeg, mida raiskasime.

Vähemalt sõin ma tasuta kolm saiakest. Ingmar ei võtnud sedagi. Äkki ma olen nüüd Euroopa Liidule võlgu?
Valimised võivad alata!