Kutsun sind rännakule! - Creativity Catcher

Tahaksin kirjutada täna kaasamisest. Ja seda seetõttu, et 22- 25 august toimub Võrumaal, Sännas kaasava juhtimise rahvusvaheline koolitus. Midagi tõeliselt võimast, mida olen ammu-ammu oodanud!

Olen sinna minemas, sest tean, kui võimsad need neli päeva tulevad. Kui 2009 aastal kaasamise maailma sattusin, siis teadsin juba ette, et see saab olema mingite suurte muutuste alguseks. Ja nii ka oli. Kaasamisest on saanud lahutamatu osa minu elus. See on muutnud paljud arusaamad ja tõekspidamised selgemaks ning käitumismustrid loomulikumaks. Olen ümberhinnanud oma suhtumist ja suhteid nii inimestesse kui loodusesse. Elamine on saanud terviklikuma ja harmoonilisema tähenduse.

Kaasav juhtimine on minu jaoks ainuvõimalikuks viisiks toimetada ning tegutseda koos teistega, et algatada olulisi protsesse ning luua positiivset muutust enda ümber.

Aga mis imeloom see kaasav juhtimine õigupoolest on? Seda mõtestavad väga hästi lahti meie oma kodumaised kaasajad, keda Sännas ka kohata võib.

Ivika Nõgel

„Kaasamine tähendab minu jaoks elustiili, mis tugineb teatud mõtteviisil – arusaamal, et inimesed on targad, andekad ja head. Kui sa ei usu, et inimesed on oma põhiolemuselt vastutustundlikud ja aktiivsed, siis ei saagi mingit kaasamist toimuda. Kui aga on olemas usk, et nad on targad ja tegusad ning nendega saab koos vägevaid asju teha, siis on peaaegu kõik olemas. Siis tuleb lihtsalt tegutseda. Kaasamise meetodid on tegelikult lihtsalt abivahendid, mis aitavad luua õige atmosfääri ja asju tulemuslikumalt teha.“

Kristiina Liimand

“Minu jaoks on kaasamine ja kaasatud olemine inimeste loomulik eluviis. See tähendab usaldust ja aktsepteerimist, et erinevused on head ja väärtuslikud. Läbi inimeste potentsiaali avaldumise on võimalik meil kõigil tunda ennast tõeliselt väärtuslikena ja tegelikult realiseerida oma unistusi.”

Robert Oetjen

„Ma arvan, et kaasamine pole eraldiseisev asi, pigem on see mõtte- ja eluviis. Mind sageli häirivad sellised nimetused, mis justkui on eraldatud kõigest muust. Ehk siis – järsku on „kaasamine“, millest me räägime raadios ja Riigikogus ning kuuleme, et on vaja inimesi kaasata ning peab olema suurem kaasatus. Kuid kaasamine pole tegu, mida saab juhendi järgi teha, pigem on see teatud määral elufilosoofia põhiküsimusega – kuidas me teistesse inimestesse suhtume.“

Kirjutasin ise ka kaasamisest kunagi siinsamas blogis.

Ja sellisel kujul Eestis tõenäoliselt vaid üks kord aset leidev rännak, mis kohe- kohe Sännas toimuma saab, on täis võimalust:

  • mõtestada oma tegemisi erinevate kaasamismudelite ning meetodite valguses, sh ring, avatud, ruum, ideeturg, lugude jutustamine;
  • tutvuda juhtimisteooriatega, mis seni on Eestis veel vähe levinud, nt U-teooria (http://www.ottoscharmer.com/)
  • luua kontakti rahvusvahelise kaasajate kogukonnaga (http://www.artofhosting.org/), sh erinevate näidete ja lugudega laiast maailmast;
  • jalutada isikliku arengu teekonnal looduses erinevate harjutuste toel, nt Byron Katie “The Work” (http://www.thework.com/index.php)

Ainulaadsust sellele kohtumisele lisab mitmekesine ja loov rahvusvaheliste koolitajate ring.

Eestis on tagasi pikaajalise kogemusega maailma juhtivamaid kaasamispraktikuid Chris Corrigan Kanadast, kes on indiaanitarkuste jagaja ja lisaks suurepärane muusik.

Loomingulist väge lisab juurde briti edetabeleid vallutanud muusik ja aktivist Luke Concannon (https://www.youtube.com/watch?v=hHOGPw6XWHo), kelle jaoks muusika on vahend muutuste loomiseks ja oluliste sõnumite edastamiseks.

Kevadel Eestis visualiseerimiskoolitust läbi viinud Anne Madsen´i käe all saab oma visuaalse kommunikatsiooni oskusi veelgi lihvida.
Maakera teiselt poolelt liitub meiega looduse vahendaja James Ede, kellega koos avastame, millist tarkust juhtimiseks ja elamiseks annab kontakt loodusega.

Kui ka Sina kannad endas sarnaseid mõtteid ja soovid osata edaspidi kaasavamalt tegutseda, siis oled väga oodatud osalema. Veel on aega registreeruda, et sellest rännakust osa saada:) Vaata lisaks kaasamise lehelt.