LEIB. - Creativity Catcher

Avastasin, et ma ei ole siia leivategemisest midagi kirjutanud:)

Parandan selle vea ja kõik, kes siit piisavalt infot ei saa, siis võtke julgelt ühendust.

Sain juuretise Hüüru talu perenaiselt, kelle leivakoolitusel eelmine suvi käisin ja kellele tahan suured tänud edastada, sest sealtmaalt sai ka minust õige koduleiva tegija:)
Mina lasen juuretisel 24 tundi seista. Teen tavaliselt nii, et ühel õhtul panen juuretisi seisma, teisel õhtul teen leivad ja panen vormidesse seisma terveks ööks (ikka soojemasse kohta) ja siis hommikul panen leivad ahju. Tavaliselt on mul kolm vormi.
Leiva hapusus sõltub juuretisest. Mida paksem juuretis, seda vähem saad sa sinna asju lisada ning seda hapum ta jääb. Mina ei armasta väga haput ja siis teen vedelama juuretise. Lisaks panen päris palju suhkrut- 4 peotäit umbes…sest meile meeldib magusam leib.
Minu protseduur on siis selline, et kui juuretis on ära seisnud siis võtan sealt jälle pojukese ning panen külmkappi uut leivategu ootama. Minu juuretis on vahel ka üle 5-6 nädala seisnud. Ükskord oli isegi hallitus peal, aga võtsin selle ära ja lootsin, et pojuke ei ole raisku läinud. Ei olnud, tundus, et isegi veel paremini töötas:)
Peale pojukese võtmist panen soola, suhkru, igasugu seemned ja lisad, mis leivale omapära annavad. Leiva sisse ma enam väga seemneid ei panegi. Algul panin, aga tegelikult tasub alati mõelda, et kas kõik seemned ikka korraga on head või panna ainult ühte sorti. Nt kõrvitsaseemnetega on päris mõnus. Kõige tavalisemad on muidugi päevalilleseemned. Panen alati köömneid ja kaerahelbeid, sest need on väga kasulikud ning teevad hea maitse. Kliisid ei soovitata panna, sest need ajavad leiva ruttu hallitama.Julgustan taigna tegemise ajal seda ka maitsma, siis tead täpselt, mida veel lisada.Siis panen linnasejahu ja kõige lõpuks rukkijahu. Segan taigna läbi, jääb selline parajalt paks, et jõuan ikka segada ja samas käte küljest lahti ei tule. Mulle meeldib vedelam taigen, sest siis tundub, et leib jääb “õhulisem”. Ja panen taigna pakuslt võiga ülemääritud vormidesse.
Kui tahad leiva ise vormida, siis tuleb teha tugev taigen, mis ka kuju võtab.
Ja jätan vormid sooja kohta rätikuga kaetult seisma 6-8 tunniks. Oleneb, kui kaua leivad ääreni kerkivad. Sest siis tulevad ikka suured pätsid:)
Ja mis muud, kui leivad ahju.
Ahi on tavaline elektriahi, mul ei lähe võimsus üle 225, aga tundub, et sellest piisab. 1 tund piisab. Algul hoidsin 1,5 tundi, sest tundus, et leivad ei saanud valmis, aga tegelikult said ja siis läksid just natuke kõvaks.
Kui võtan leivad ahjust välja, siis määrin kõvasti veega üle ja panen vähemalt pooleks tunniks rätiku sisse seisma. Siis jäävad leivad pehmed. Määrin veega ka enne ahju panekut ning vahel ka küpsetamise ajal, nii umbes 40 minuti peal.
Algul määrisin leibu peale ahjust võtmist võiga, aga leivad jäid ikka kõvad ja natuke ka liiga rasvased pealt.
Sain kunagi maitsta ühe naise tehtud jõululeiba, mis oli natuke heledam, vist ainult rukkijahuga tehtud ja sees olid sarapuupähklid ning kuivatatud aprikoos. Päris hea oli ja võibolla kunagi proovin. Sarapuupähkid tuleb enne siis pooleks teha ja röstituna tuleb maitse neil kõige paremini välja.
Minu lemmik on siiski tume tume leib linnasejahuga. Sest see maitse on lihtsalt super.
Mitte miski ei saa ahjust võetud värske sooja koduleiva vastu…mmm…