Millist meelt sina oled? - Creativity Catcher

Sain täna heade mõtete osaliseks, kui helistasin üle pika aja ühele sõbrannale ja temaga üle poole tunni juttu ajasin. Nagu teada oli, läks kasvatuslikel teemadel filosofeerimiseks. Mina jagasin oma mõtteid ja tema oma mõtteid.

Loen hetkel ühte põnevat raamatut ja seal oli üks selline koht, kus rääkis meie meeltest. Et meil on selle maailma tunnetamiseks viis meelt- silmad, kõrvad, puudutused ja kompimine, haistmine, maitsmine. Ümbritseva maailma kohta andmeid kogudes või stressi ajal kasutame me ühte nendest meeltest rohkem kui teisi. Ehk siis üks on meie juhtiv kujundisüsteem. Ma ei hakka sellel hetkel väga peatuma, vaid panen kirja mõned mõtted, mis mul endal tekkisid.

Näiteks seda, et maailm oleks ju palju põnevam, kui me teadlikult kõiki oma meeli kasutaks. Selleks üks väike harjutus. Võta iga meele jaoks üks päev ja keskendu ainult sellele. Kuidas tundub hommikune töölesõit bussiga, lõunasöök ja õhtune treening, kui keskendud ainult kompamisele ja puudutustele? Või ainult kuulamisele? Tundub põnev, eks:)

Sõbrannaga arutasime seda meelte asja muidugi õpetamise seisukohast. Et kuidas erinevad lapsed erinevate meelte kaudu õpivad. Õpilane, kes õpib kompamise teel, ei saa sugugi edukas olla tunnis, kus keskendutakse jutule ja kirjutamisele ehk kuulmis- ja nägemismeeltele. Tark õpetaja peaks seda kõike teadma. Ja teabki. Ning paljutki veel. Sest minu tark õpetajast sõbranna jagas siia juurde veel ka teise aspekti, mis õpetamise seisukohast väga oluline on. Nimelt meie temperamendid. Ja kuidas koolisüsteem on üles ehitatud ainult teatud tüüp temperamentidele.

Tuli meelde, et eile (või oli see üleeile) nägin telkust põgusalt ühe dok.seriaali lõppu. Ei mäleta, mis kanal või saade, aga seal rääkis ka temperamenditüüpidest. Ja just sellest, et kui lastel oli see kindlaks tehtud, neile endale teadvustatud, siis oli nende elu palju õnnelikum, lihtsam ja parem. Sest nad said teha asju, mis neile sobisid, õppida nii nagu neile sobis ja neid võeti sellisena, nagu nad olid.

Ehk siis, oma temperamenditüüpi ja juhtivat kujundisüsteemi teades võib olla palju kergem teha õigeid otsuseid ja elada ilusat stressivaba õnnelikku elu.

Tundub ju vahva, eksole.