Muinasmaja. - Creativity Catcher

Uudiste kaudu jõudis avalikuseni selline tore ettevõtmine nagu viie noore inimese nädalaks ajaks muinasmajasse kolimine.  Uurisin natuke nende veebiehte. Päris põnev projekt ja minu arust väga tore, kui on inimesi, kes viitsivad selliseid asju ette võtta. Nagu juurte juurde tagasi minek. Meie esivanemate mõistmine. Natuke muigama ajas ühe osaleja kommentaar uudises, et ise peavad süüa tegema ja ahju kütma. Majas on hommikuks ainult 10 kraadi sooja.

Täna hommikul ärgates oli meil majas 10 kraadi sooja. Ise peame kütma ja süüa tegema. Elu nagu muinasmajas. Ainult, et meid ei tule keegi filmima. Joome aga sooja teed, hoiame villase kampsuni seljas ja sokid jalas. Kui vaja, siis kolime lastetoa, töötoa ja elutoa kõik kööki pliidi äärde.

Aga mis siin kurta. Külm hoiab noore ja karastatuna ning sooja tee joomine on ainult kasuks.

Ringvaate saates rääkis Kristjan Port sellest, kuidas temperatuuri vahetumine tervisele hea on. Eriti olevat seda uuritud kaalulangetamise aspektist, aga eks see on hea tervisele üldiselt. Et näiteks dushi all endale sooja ja külma vett vaheldumisi lasta oleks kõige ideaalsem nii tervise kui ka iluprotseduur. Ja vanasti olime harjunud erinevate temperatuuridega. Toas oli 20 kraadi sooja. Õues oli 20 kraadi külma. Kõndisime mõne kilomeetri kuhugi või läksime hobusega ja oli siis külma palju oli. Minema pidi. Nüüd on nii, et toas on 20, autos on 20, poes on 20, bussis on 20 kraadi sooja. Sups siia, sups sinna. Ei saagi nagu seda värsket karget õhku tunda.

Olen kuulnud ka seda, et nt 17 kraadis magada on kõige parem. Ja üldse ei peaks inimene üle 20ses kraadis kogu aeg olema. Me oleme ennast lihtsalt nii ära hellitanud. Muudkui aga keerame radikatest soojust juurde ja oleme õnnelikud.

Rääkides värskest õhust, siis paar nädalat tagasi arutasime sugulasega maa elu võlusi. Ja tekkis küsimus, et huvitav, kui palju tegelikult linna inimene üldse värsket õhku saab. Ma ei pea siin silmas saastatust vaid üleüldiselt- õues olemist. Enamus meist käib autoga tööle. Toast autosse, sealt kontorisse ja õhtul tagasi. Ok, need, kes bussiga käivad, on natuke paremas seisus. Aga ka siis vaadatakse bussipeatusesse minekut minutipealt, et ei peaks kaua õues ootama.

Trenni teevad ka kõik hoolsalt, aga kus? Ei, mitte õues. Ikka treeningsaalis. Kuskil kellelegi suurt raha makstes, jookuslindil tohutut elektrienergiat raisates või tümpsuvat makimuusikat kuulates. Vahel oleks palju etem võtta rattaga ette tunnine tööle sõit või sama maa kahe tunniga ära kõndida. Ja vabandusi siin ei ole. Tegelikult lihtsalt ei taheta. Trend on selline, et karjas kargamine kulutab rohkem kaloreid. Ja muusika annab positiivse laengu. Võibolla tõesti, see ei ole koht siin aeroobika mahategemiseks ja mul ei ole sellist kavatsustki. Lihtsalt õues võiks rohkem viibida. Ükskõik mis ilmaga ja iga päev. Vaat siis tunned alles tõelist energiat ja positiivsust.

Mul on üks sõber, kes magab õues. Iga ilmaga! Jah, ta on ikka inimene.