Afantaasia - Creativity Catcher

Oled kuulnud ütlust “aju mõtleb piltides”? See ütlus viitab sellele, et inimese mõtted ja kujutluspildid on sageli seotud visuaalsete elementidega.

Teeme üheskoos harjutuse, mida tavaliselt oma koolitustel teen. Sa ei pea selleks silmi kinni panema, aga kui see aitab, siis tee seda. 

  • Mõtle oma elutoa peale. Kus miski asub, mis värvi asjad on. Võibolla isegi tunned, kui mõnus pehme on su diivan. 
  • Nüüd mõtle näiteks oma järgmisele puhkusereisile- kuhu, kuidas ja kellega sa sõidad? Mida sa seal teed? Võibolla näed vaimusilmas päikeseloojangut rannas või tunned krudisevat lund mäesuuskade all. 

Enamik inimesi nägi seda kõike piltides, mitte kirjutatud tekstina. Kui me mõtleme või kujutleme midagi, siis me sageli loome oma meeltes selgeid ja elavaid pilte sellest, mida me mõtleme.
Aga see ei ole alati nii! Oled kuulnud sellisest seisundist nagu afantaasia? Kui sa ei suutnud seda harjutust tehes näha oma peas pilte, näha visuaalselt, siis väga võimalik et oled afantaasiline 🙂

Afantaasia on seisund, kus inimesel puudub võime luua või kogeda elavaid ja selgeid meelepilte. See tähendab, et inimesel on piiratud või puudub võime kujutada endale visuaalseid kujutluspilte oma meeltes.

Afantaasia võib hõlmata ka teiste meelte, nagu kuulmise, lõhna, maitse ja puudutuse, puudumist või nõrgenemist kujutlusvõimes. Mõned inimesed võivad sündida afantaasiaga, ilma võimega kujutada visuaalseid kujutluspilte, samas kui teised võivad seda seisundit omandada trauma, neuroloogiliste häirete või muude tegurite tõttu.

Afantaasia

On oluline märkida, et afantaasia ei tähenda, et inimene ei suuda üldse kujutlusvõimet kasutada või et neil puudub loovus. Kuigi nad ei pruugi suuta kogeda elavaid meelepilte, võivad nad ikkagi omada rikast sisemaailma, loovaid mõtteid ja ideid ning neil võib olla võime kasutada teisi mõtlemise ja väljendamise vorme. Inimesed, kellel on afantaasia, võivad mõelda või kujutada asju abstraktsemal tasandil, kasutades rohkem mõistust või sõnalist mõtlemist, mitte aga selgete piltide loomist oma meeltes. Nad võivad siiski omada teisi vaimseid võimeid, näiteks suurepärast loogilist mõtlemist, intuitsiooni või loovust teistes valdkondades.

Sõna afantaasia on suhteliselt uus mõiste ja ei pruugi olla üldtunnustatud termin, mis täpselt ja ammendavalt kirjeldaks neid inimesi. Kuid “afantaasiline” on üks võimalik termin, mida saab kasutada viitamaks inimestele, kes kogevad afantaasiat. 

Ühe uuringu kohaselt, mis teostati 2015. aastal Inglismaal, näitas, et umbes 2-3% inimestest ei suuda luua elavaid visuaalseid kujutluspilte oma meeltes ning neil võib olla afantaasia. Ehkki see on väga vähe uuritud teema ning täpsemad andmed puuduvad arvan, et seda on oluline teadmiseks võtta. Sellest lähtuvalt võib nii õppimise, suhtemise, loovuse kui koostöö protsessides palju paremini mõista inimest, kes sinust erinevalt mõtleb, kujutleb või ei kujutle 🙂

Erinevus rikastab!

Kui sa tegid seda harjutust, siis mida kogesid sina?