Harjumuse loomine
Kati | 6 oktoober, 2020
Veel enne augustikuu lõppu oli mul suur au astuda üles Pärnu Konverentside ja Äripäeva korraldatud Finantskonverentsil.
Otsustasin seekord läheneda natuke teistmoodi ja tõin sisse päris palju sellist tagatuba, et miks on joonistamine meile nii loomuomane tegevus. Lisaks tõin sisse uuringuid, mis näitavad, et joonistamine on väga oluline õpistrateegia. Eks ma natuke ikka joonistasin ka koos osalejatega, aga pärast esinemist tundsin, et seda oleks võinud olla natuke rohkem. Tegelikult tean, et pean kohe esinemine alguses inimestega koos joonistama hakkama, siis saab selleks võtta vajaliku aja ja pärast vaadata, et kui palju on aega muud juttu juurde rääkida. Kahjuks ma aegajalt selle ikkagi unustan, aga samas on hea proovida ka erinevaid lähenemisi, et näha- mis töötab ja mis mitte.
Aga miks oleks oluline natuke rohkem ja kohe joonistama hakata? Natuke rohkem, sest tegelikult on see meie suur piirav uskumus. Kui see murda ning näidata lihtsat joonistamist mõtlemise tööriistana, siis lingib see paremini ka edasise jutuga tehnika olulisusest ja pliiatsiga koos mõtlemise jõust. Ja miks hakata kohe joonistama- sest see võtab pinget maha ja kui pinge on maas, siis tuleb nii esinemine, kuulamine kui kaasamõtlemine palju paremini välja.
Finantskonverentsil pakkusin osalejatele välja ka ühe väljakutse. Tegelikult mulle ei meeldi igasugused väljakutsed, sest need tunduvad sellised natuke üle võlli asjad ja ainult mingiks perioodiks. Seetõttu ma pigem nimetaks seda eesmärgiks juurutada endas uus harjumus.
Konverentsil sai hõigatud välja 21 päeva, kuid ma arvan, et seda võiks proovida lausa 2 kuud ehk 61 päeva. Väljakutse idee sain BJ Foggs raamatust “Tiny Habits”, kus ta pakub välja mudeli harjumuse juurutamiseks. Ja eelkõige ütleb, et tee uue harjumuse sisseviimine nii pisikeseks ja lihtsaks kui võimalik ning seo see mõne olemasoleva tegevusega. Ja ära unusta ka ennast tunnustada.
Enne mudeli tutvustamist peab kindlasti tooma välja ka selle, et harjumuse juurustamiseks peab tegelikult olema täidetud 3 tingimust:
- Motivatsioon- sinu soov, ihalus mingi käitumisviisi järgi
- Võimalus- sinu võime teha soovitud käitumist
- Ajend- ergutus, mis aitab käitumisele kaasa
Ja kui need on olemas, siis saab tegutseda. Kui tihti arvatakse, et motivatsioonist piisab, siis tegelikult ütleb BJ Fogg, et motivatsioonile lootmine on halb mõte, sest motivatsioon veab meid tihti alt. Ja kui sul puudub võimalus ühele neist kolmest kompnendist, siis tugevda teisi. Näiteks kui sa tead, et sa ei suuda õhtuti voodis telefoni scrollimisest loobuda lihtsalt motivatsiooni tõstes, siis loo olukord, kus sul ei olegi mobiili voodi juures ehk võta ära võimalus seda kasutada.
Aga uue harjumuse juurutamise mudel näeb välja selline:
- ANKUR ehk olemasolev tegevus, hetk sinu igapäevaelus, millega siduda uus harjumus.
- UUS HARJUMUS, mille tahad juurutada ja mida teed KOHE PEALE ANKRUT.
- TÄHISTAMINE ehk endas tunnustamine uue harjumuse tegemise eest. Tegelikult selgitab ta siin lähemalt lausa 3 hetke tähistamiseks, aga sellest mõni teine kord.
Kui rääkida visuaalse lihtsustamise harjumuse tekitamisest kas isiklikult märkmeid tehes, meeskonnaga koostöös ja aruteludel või esinedes, siis hästi pisikese sammuna alustades võiks see välja näha järgnevalt.
Kõigepealt hoolitse selle eest, et sul on alati käepärast:
- Märkmik ja tintelpen.
- Laual paberid ja vildikad.
- Ruumis suur pabertahvel ja markerid.
- ANKUR- märksõna üleskirjutamine
- UUS HARJUMUS- joonistad märksõnale jutumulli ümber. Need võivad olla erineva kuju ning suurusega.
- TÄHISTAMINE- ütled kõva häälega: “See tuli hästi välja” Isegi meeskonnaga koos olles.
Nii lihtne see ongi. Kas proovid ära?
61 päeva läks jooksma…. NÜÜD!