Joonistamine koos meeskonnaga - Creativity Catcher

“Joonistamine on osa inimeseks olemisest.”

Mulle meeldib see tsitaat Gill Hope’ilt,  kes on üks mu lemmik uurijaid ja autoreid joonistamise kohta.

Joonistamine on olnud üks vanimaid koostöövahendeid. Meie esivanemad ei joonistanud mõttega, et tulevikuinimesed võiksid oma koopamaalingutelt ajalugu uurida. Meie esivanemad joonistasid, et jätta teistele jälg – näidata, kus on oht või kust leida toitu. Lisaks oli joonistamine nende jaoks koostöövahend. See aitas planeerida mammuti või vaenlase rünnakut. Ka tänapäeval on joonistamine väga võimas koostöövahend. Kuid see pole mõeldud ainult ajurünnakuks, mõttekaartide koostamiseks või esitlemiseks.

Meeskonnad, kes on avastanud kollektiivse visuaalse planeerimise selle algses ja sügavas tähenduses, nii nagu meie esivanemad seda kasutasid, on teistest sammu võrra ees.

Joonistamist saame seletada kui sihipärast ja mõtestatud märgistamist. Kuid tegelikult on see palju enamat. Märgistamise soovi on näha koopajoonistustelt, aga ka väikelapse kritseldustest. Joonistamine tuleb meie seest, meie mõistuses olevast kujutisest (Gill Hope, 2008). Gill Hope lisab, et joonistamist võib vaadelda nii asja kui protsessina.
– “Joonistamine” on protsess, mis on loominguline teekond, mille me ette võtame.
– “Joonistus” on asi, mis sisaldab meie ideid ja arusaamu.

Mina ise olen kindlasti rohkem protsessi inimene. Nii põnev on võtta ette keeruline tekst ja hakata sellest visuaali meisterdama – strateegilist teekonda arusaamise ja selguseni. Muidugi on tore hiljem tulemust näha, aga ma olen üks neist, kes usub, et joonistamine mõtlemiseks ei pea andma tulemust kauni kunstilise pildina.
Kõige tähtsam on see, et pilt näitaks meile seoseid, aitaks infot lihtsustada ja sünteesida ning ennekõike seda mõtestada, et teha paremat koostööd.

 

Pildil olevad visuaalid on minu visuaalse lihtsustamise koolituselt Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi juhtidega, kellel oli ülesanne selgitada tavalisele inimesele visuaalide abil oma ministeeriumi tööd.

 

“Inimkonna (ja ka loomade) pika ajaloo jooksul on võidutsenud need, kes õppisid kõige tõhusamalt koostööd tegema ja improviseerima.”
Charles Darwin

 

Kui ka sina ja sinu meeskond soovite olla teerajajad ja võitjad, õppige joonistamist kui võimsat tööriista uuesti kasutama. Võta minuga ühendust ja ma näitan, kuidas joonistada mõtlemise ja koostööna, kuidas kasutada visuaalse lihtsustamise tehnikat teadlikult oma töös.

Minu koolitustel on alati õhus palju naeru. Ei, ma ei sunni oma õpilasi ennast alasti võtma. Isegi kui vahel tundub, et alasti võtmine võiks olla nende jaoks lihtsam kui oma joonistusoskuse peale mõtlemine. Ruum on aga naeru täis pärast seda, kui inimesed on avastanud oma joonistusoskuse. Võin alati olla kindel, et kriips- kriipsu haaval inimesed avanevad ja mõistavad, kuidas joonistamine aitab mitte ainult näha suurt pilti ja teha koostööd, vaid ka kolleegidega lõbusalt aega veeta. Avastatakse, et ka väga tõsiste teemade puhul leiab alati midagi, mis toob sisse huumorit ning see omakorda aitab leida paremaid lahendusi.

Millal käisid viimati koolitusel, mis oli ühtaegu väga kasulik, loominguline, huvitav, õpetlik, mõtteviisi muutev ja samas lõbus?

Tekkis soov õppida meeskonnaga visuaalset lihtsustamist ja seda kõike kogeda? Väga hea, uuri siit lähemalt ja võta minuga ühendust.

Kohtumiseni!