Kuhu kaob loovus? - Creativity Catcher

“Me sünnime loovate geeniustena, kuid haridus röövib meie talendi”, väidavad NASA teadlased. Uuringust täpsemalt räägib TEDxTucson kõnes Dr George Land, kes oli üks uuringu läbiviija. Lühidalt kokkuvõttes näitab uuring, kuidas meie loovus aastatega kahaneb. Algselt oli plaanis testida 4-5 aastaste laste loovust ja kui selgus, et see on täiesti laes, siis otsustati uuringut pikendada. Sest kui testida täiskasvanuid, siis selgub, et meie loovus on täiesti kadunud. Kuidas ta kaob? Vaata visuaalilt, mis selgus. Kusjuures on märkimisväärne, et 10 aasta jooksul testiti samu lapsi.

Nende shokeerivate numbrite juures jääb küsida veel üht- kuhu ja miks kaob meie loovus?

Dr. Land väidab, et me oleme võimelised ka täiskasvanuna jõudma 98% peale. Üks suur viga, mida haridussüsteem teeb, on see, et  ta õpetab meid kasutama aju “natuke valesti”. Ajus toimub kahte liiki mõtlemist. Üks on loov ja lahendustele suunatud mõtlemine, teine kriitiline ja analüüsiv. Lapsi õpetades õpetame me neid kasutama kahte mõtlemist samaaegselt. Piltlikult võiks kujutada seda ette meie ajus pidevalt sõjajalal olevate neuronitega, vähendades nii aju jõudlust ja võimet.

Kui me tegutseme hirmust lähtudes, siis kasutame me väiksemat osa ajust. Kui tegutseme loovusele tuginedes, siis aju justkui süttib, kirgastub.

 

Mis on lahendus?

Dr. Landi sõnul peame leidma endas üles selle 5-aastase ja selle parimaks viisiks on igapäevaselt unistada. Ja hästi palju :))))

Tahaksin ise tuua siia uuringu kõrvale veel ühe artikli, mis toob välja 3 peamist põhjust, kuhu loovus kaob ja mida ületades on meil kõigil võimalus elada rõõmsamat ja loovamat elu. Artiklist saad inglise keeles lugeda natuke pikemalt, aga lühidalt kokku võttes:

  1. MEDITATSIOON ehk meeleharjutused, mõtisklus. Õpi jälgima ja märkama oma mõtteid ja ideid. Kust nad tulevad, mis nendest saab?
  2. KOHALOLU ehk mindfulness. Meil on pidevalt kiire. Aga loovus tahab aega. Õpi märkama, aega võtma, kulgema. Visuaalse lihtsustajana tooksin sisse ka joonistamise, mis atab keskenduda, tempot maha võtta, oma mõtteid mängulisemalt kirja panema.
  3. ORIGINAALSUS ja PERFEKTSIONISM ehk soov olla täiuslik ja hirm katsetada juba olemasolevate ideedega. Ära ole enda vastu kriitiline ning pea meeles- ükski leiutaja ei ole alustanud nullist. Iga hea idee on kombinatsioon märkamisest ning seostamisest.