Lapsed kui WRC ralliautod - Creativity Catcher

See postitus tuleb natuke teistsugune ja mitte nii tööalane. Jagan kogemust oma argipäevast, aga seda ikka visuaalselt nii, et sobib blogisse hästi 🙂

Juba paar aastat tagasi hakkasid mu pojad Samuel ja Ruben (tänaseks 9 ja 7 aastased) armastama WRC rallit. Ja uskuge või mitte- seda eelkõige ise tehes. Loomulikult ei istu nad autorooli, vaid nemad ise ongi autod ja ralli toimub joostes.

Algas see kõik rallikrossist 2017 aasta sügisel. Seda imiteerides sai üksteisega võidu kihutada, erinevaid radu leiutada, teatud sõitjaid mängida ja minule intervjuud anda.

Suurem WRC huvi tekkis neil 2018 aasta suvel, kui esimest korda käisime Soomes rallit vaatamas. Siis hakkasid poisid seda imiteerima, millele järgnes üks täiendus teise järel: 

  • tabeli joonistamine;
  • jooksmise ajal sekundite lugemine;
  • aegade kirjapanemine ning võitjate väljaselgitamine.

Jah, üpris pea jõudsime ka stopperite ostuni, et päriselt aega võtta . Ja neid kaustikuid, mis rallitabeleid täis, on kogunenud ikka üksjagu.

Kusjuures- poisid ei võistle omavahel, vaid mõlemal on enda ralli. Tabelis on tavaliselt 8-12 sõitjat, radade pikkus 50- 250 meetrit ning katseid 5-10. Kujutad ette, kui palju nad päevas jooksevad ja kusjuures igat katset tehakse täiega. No ok, mõnikord tuleb mõnel autol rehv alt või sõidab rajalt välja, aga üldiselt on tegu ühe korraliku lõigutreeninguga. Ja on ka päevi, kus sõidetakse mitu rallit…. Mina lihtsalt vaatan ja imestan. Muidugi elan kaasa, vahel saan võtta aega, tabelit täita või aegasid kokku arvutada.

Panen ka kirja kõik need valdkonnad, mida poisid läbi selle imiteerimismängu arendavad:

  • Kirjutamine– nimed ja numbrid kirjutatakse tabeli käsitsi;
  • Arvutamine– palju toimub peast arvutamist, samas on poisid õppinud ka kalkulaatorit kasutama. Muideks- poisid õppisid tänu sellele juba 6 aastaselt minuteid, sekundeid ja sajandikke peast kokku arvutama;
  • Geograafia– riikide lipud, asukoht, pealinnad;
  • Joonistamine– tabeli joonistamine, riikide lipud, tiimide logo, raja joonistamine;
  • Planeerimine– millist rallit joosta, kui palju ja kui pikad katsed teha ning millist rada joosta;
  • Internetist olulise info otsimine– millised tiimid sõidavad, kes seal meeskonnas on, rallisõitjate nimed ja nende kaardilugejad;
  • Ja loomulikult SPORT– see tohutu jooksmine :)))

Lisan siia juurde ka tühja põhja ühest rallist, kui sinu lastel või endal tekkis isu minna aeda katseid jooksma. Tegelikult on tabeli käsitsi tegemine ralli oluline ja põnev osa, mis väga palju õpetab. Aga kui valmis tabeli olemasolu teeb asja esialgu lihtsamaks, siis prindi välja ja kasuta. Kui tabelist natuke rääkida, siis peale igat katset kirjutatakse ka kohad. Ja peale teist katset algab aegade kokku löömine võrreldes eelneva katsega ja kirjutakase kohad.

Rallitabel

Ja lõppu üks vahva lugu:

Karantiinis olles otsustasime abikaasaga, et hea põhjus ennast liigutada on poistega kampa lüüa ja ka oma elu esimene ralli ära joosta. Poisid olid nii põnevil. Iga üks valis 2 sõitjat, keda esindada ja “rallitada”. Valisin oma lemmikud- Evansi ja Meeke’i. Kahjuks aga jäi minu rallisõitja karjäär lühikeseks, sest tõmbasin kolmandal katsel sääremarja ära. Ja Evans selleks päevaks katkestas. Ruben oli solidaarne ja otsustas Meeke’iga selle päeva katsed lõpuni joosta. Järgmisel kahel päeval jätkas Ruben Meeke’ina ning Samuel viis finishini Evansi. Nii said ka minu rallimehed oma punktid kirja. Mis siis, et viimaste seas. Aga peaasi, et lõbus on, eksole!
NB! sääremari paranes ära!