Motivatsioon - Creativity Catcher

Motivatsioon- iga külje pealt uuritud teema, mis ometi justkui seletamatu on ning aegajalt nii kättesaamatuks jääb. Kuidas leida motivatsiooni? Kuidas seda hoia ja toetada? Mis üldse on motivatsioon? Kas see tuleb leida enda seest või väljast? Kas motivatsiooniks peab olema käega katsutav preemia või piisab suurest missioonist? Klišeelik ütelda, aga need on arvatavasti igavikulised küsimused ja tegelikult see sissekanne nendega otseselt ei tegelegi. Õpin hetkel Erasmus+ vahetusüliõpilasena Hispaanias, Tarragona URV ülikoolis, kus üks mu valitud loeng on “Motivatsioon ja emotsioon” ning seetõttu olen selles teemas sees natuke rohkem kui tavaliselt. Teen selle postituse ka seetõttu, et  juba pikemat aega ootas mind prof. Tali Sharoti TEDxCambrige kõne motivatsioonist. Ootas, et leiaksin aega selle kohta visuaali luua. Tali Sharoti on kognitiivse neuroteaduse professor, kes oma juhitavas laboris Affective Brain Lab uurib koos kolleegidega motivatsiooni ja emotsiooni, et toetada heaolu suurendavaid käitumismuutusi. Ka tema TEDx kõne räägib motivatsioonist ja seda just käitumise muutmise vaatenurgast. Olen kuulanud seda kõnet mitu-mitu korda, sest see on üks viimase aja parimaid leide motivatsiooni valdkonnas. Ja ometi ei ole see uus, vaid aastast 2014.

Lisaks sattusin paar päeva tagasi üle pika aja kuulama ühte oma lemmikut podcasti- Jim Kwik podcasti ja sealt just lugu motivatsiooni kohta pealkirjaga “Kuidas säilitada motivatsiooni?” Jimile kohaselt toob ta oma jutus välja väga selged sammud, mida teha, et motivatsiooni hoida. Kõigepealt tekkis mul plaan, et jagan teiega mõlema loo- nii TEDx kõne kui podcasti visuaalset kokkuvõtet. Kuid visuaalide mustandeid tehes märkasin mõningaid mustreid ja nägin, et neid lugusid saab vaadelda koos, koondpealkirjaga “Kuidas hoida motivatsiooni, et muuta oma käitumist?” Kuuldu järgi hakkasin tegelema ühe enda motivatsioonisüsti vajava teemaga, pannes liikuva pildina paberile kõik läbimõtlemist vajavad punktid. Tekkis päris sisukas tööleht, kuhu kokku kogutud nii Tali Sharoti kui Jim Kwiki nõuanded.

Ja nüüd ongi olukord, kus visuaale te nende lugude kohta ei saa. Peate ise kuulama ja lugema, et põnevamad nüansid kätte saada. Aga neile, kes armastavad väga praktilisi lahendusi, on mu tööleht just heaks ülevaateks mõlema loo kohta. Visuaal on oma loomult liikuva pildina ehk asjad paiknevad loogilises asukohas justkui teerajana vasakult paremale vaadates. Kuid visuaali täitmine ei käi vasakult paremale, vaid vastavalt sellele, millal me midagi mõtlema peame. Ehk siis kõigepealt kaardistame probleemi, paneme paika sihi ning alles siis liigume läbi toetavate elementide tegutsemise juurde. Ma arvan, et visuaalil on ühed huvitavamad punktid number 4 ja 7 Jim Kwiki õpetuse järgi ning nr 5, 11 ja 12 Tali Sharoti järgi. Pean tunnistama, et natuke ka improviseerisin ehk tõin sisse punktid 6 ja 9, mida kummaski loos nii selgelt välja ei tooda. Arvan, et seda töölehte saab kasutada ükskõik kui suure tegevuse elluviimiseks, peamine kriteerium on, et oled tegevust pidevalt edasi lükanud ja nüüd oleks vaja leida uus hingamine selle elluviimiseks. Nii põnev, eks?!

Joonista ümber, lae alla, prindi välja, täida. Ning loomulikult kasuta seda väga praktiliselt, mõne põletava teema tarvis. Ning ära unusta visuaali ka sõbraga jagada, sest igaüks vajab aegajalt motivatsioonisüsti ning võibolla on esimeseks sammuks just selle plaani täitmine.


Motivatsioon