Päeva rituaalid - Creativity Catcher

Avastasin just, et olen unustanud blogi kirjutada. Sõna otses mõttes 🙂 Aga põhjuseks on minu õpingud. Pean 20 maiks magistritöö valmis saama ja kuna koroona aeg on olnud nii hektiline, siis on viimane aeg ennast kokku võtta. Nüüd, kui uuringu ja anlüüsi osa on tehtud, on töö minu jaoks märksa põnevam. Kindlasti jagan teiega ka tulemusi, kuid seniks… püüan rõõmustada teid mõne üksiku blogipostitusega, mis ei ole alati võibolla nii teemasse ( ehk pliiatsiga mõtlemise kohta).

Eelmisel aastal avastasin, et jube kuumaks teemaks on saanud sõna HARJUMUSED ning igapäevase rutiini olulisus. Üha rohkem tekkis minu ümber Robin Sharma kella viie klubi austajaid, mis tähendab, et tema õpetustele vastavalt ärkad kell viis ja teed läbi kindlad rituaalid, et päev tuleks edukas. Ma ei tea sellest väga täpselt, aga tean üht- sellel ei ole teaduslikku tõestust, et nii peaks tegema. Tegin ka enda peal neli nädalat katse ja püüdsin ärgata kell 5.30, aga see ei olnud minule. Kirjutan sellest mõni teine kord 🙂 Lisaks juhtusin kuulama Marie Forleo podcasti, kus ta ühe külalisega selle üle arutles. Et inimestel on oma sisemine kell, kõigile ei sobi vara ärkamine jne. Ja see külaline jagas soovituse kahe väga põneva raamatu kohta, mis ma kohe endale ka tellisin ja läbi lugesin.Tahan täna jagada ühte neist raamatutest.

See on Mason Currey “Daily Rituals. How Artist Work.”

Raamat räägib tuntud loomeinimeste igapäevaharjumustest. Autor on uurinud läbi üle 150 kuulsa inimese päevakavad ja harjumused. Raamat on väga mõnus ja huvitav lugemine. Selline hea öökapi raamat, et loed iga õhtu paari inimese loo läbi. See raamat on hea näide, et mitte sugugi kõik edukad inimesed ei ole hommikul vara ärkajad. Aga mis mulle meele jäi oli see, et väga väga paljud töötasid päevas ainult 4-5 tundi ja pealelõuna oli sotsiaalse suhtluse ning perekonna jaoks. Raamatut lugedes tekkis mul tahtmine luua tulpdiagramm, kuhu märkida, et millal keegi magama läks, millal ärkas, kaua töötas jne…et tekiks selline üldine pilt kuulsate loomeisikute harjumustest, rutiinidest ja eluviisidest. Aga mis selgus, ma ei peagi seda ise tegema, sest keegi on seda juba teinud. Siin ei ole muidugi pooltki raamatus väljatoodud nimedest, ehk siis võin kunagi seda tabelit täiendada, aga väga hea ülevaate saab küll.

Näiteks läks Balzac magama kell 18, et ärgata kell 01.00 ja kirjutada, et siis 08-09 ajal tunnike magada ning kirjutamisega jätkata. Samas Strauss läks magama kell 10, ärkas kell 07 ja tegi loometööd ainult kell 10-13 ja 15-16. Või näiteks oli Picasso maalimise aeg kell 15-23 ja 24- 02.
Ja eriti tore on vaadata Kanti päeakava (kes tegelikult tegi ka loometöö kõrvalt tööd), kuidas tal on päevas väga suur osa sotsiaalsusel ja söömisel.

https://tech.co/news/for-2015-try-to-mimic-the-daily-routines-of-these-famous-creative-people-infographic-2014-12

Igatahes, raamatut tasub lugeda, kui harjumuste teema sind huvitab. Ja lõppu lisan ühe vahva lõigu (tõlkimata) William Jamesi (1842- 1910) poolt, kes armastas hirmsasti asju edasi lükata:

“I know a person who will poke at the fire, set chairs straight, pick dust specks from the floor, arrange his table, snatch up a newspaper, take down any book which catches his eye, trim his nails, waste the morning anyhow, in short, and all without premeditation—simply because that only thing he ought to attend to is the preparation of a noonday lesson in formal logic which he detests.”