Koolitus. - Creativity Catcher

Esmaspäeval, 17.novemberil sain võimaluse esimest korda elus käia ära Ida- Virumaal. Täpsemalt Iisakul.
Liikumine Kodukant korraldas seal noorte juhtide koolituse “Noorte Vedur” raames mooduli motivatsiooni, ajurünnaku ja grupi arengufaaside kohta. Koolitaja oli Marek Mekk MTÜst Sebra Koolitused. Kohal olid peamiselt inimesed Iisakult, aga ka Ahjalt, Tsirguliinast, Tallinnast ja veel kuskilt…vist.
Koolitus oli päriselt ka väga lahe ja kasulik. Marek on tõeliselt hea koolitaja, kes äratab usaldust kuna on oma nahal väga paljud asjad kogenud ning peamiselt ka selle põhjal oma koolitused kokku paneb. Peamiselt sain meelde tuletada nn unustatud vana, kuid ka mõndagi uut ja põnevat. Sain häid nippe, kuidas noori kaasata, leida üles nende motiivid ning vastavalt sellele käituda. Palju lahedaid ajurünnaku viise on olemas, mida ma kindlasti tahan proovida.

Sain palju teada ka enda kohta ning ühtlasi kinnitust ka iseenda teooriatele. Näiteks seda, et motivatsioonitesti tehes selgus, et hetkel on minu peamine tegevuse ajend turvalisuse loomine, samas on vaid ühe punkti kaugusel tunnustus ja eneseteostus.
Sellist testi ja enesesse vaatamist võiks igaüks vahel teha, sest siis võivad läbi analüüsi saada palju selgemaks teatud käitumismallid või tunded. Miks ma hetkel just nii tahan või teen või tunnen?
Maslow püramiid on siinkohal väga asjalik pilt, eksole.

Hästi põnev oli grupifaaside koht. Olin selle peale juba varem mõtelnud, just nagu inimeste vaheliste suhete mõttes. Et on mingid etapid, mis läbitakse ka näiteks isiklikus suhtes. Tihti on just teise faasi jõudmine lahkuminekute põhjuseks. Kui aga sealt edasi saadakse, siis tuleb tõeline õitseng. Need faasid võivad elus väga väga mitmel korral korduda ning näiteks iga uue idee puhul läbitakse mingis mõttes selline skeem. Kuid kui grupp/seltskond/paar on varem juba jõudnud koostööfaasi nn laiemas mõttes, siis võivad need pisikesed faasid väga märkamatult mööduda. Idee- vaidlus- kokkulepped-koostöö.

Koolitaja rääkis, et temale on grupifaaside jälgimine tõeline nauding või hobi. Mul tekkis ka täitsa huvi hakata seda jälgima ja just enda Lasva noorte grupi puhul tähele panna ja vastavalt käituda. Panen grupifaasid siia kirja ka, kellel huvi saab lugeda ning enda järeldused teha.

Grupifaasid
Grupi moodustumine / sõltuvusfaas
– grupi liikmed on uudishimulikud, kuid ebakindlad
– orienteerutakse juhile või mõnele enesekindlamale grupiliikmele
– oodatakse täpseid juhtnööre, toetust, abi
– grupi töö on väheproduktiivne
Konfliktifaas
– juhi suhtes tekib pettumus
– grupiliikmete seas tekib võimuvõitlus, ilmneb püüd maksvusele pääseda
– psühholoogilised kaitsed tugevnevad
– grupi töö produktiivsus langeb
– mõned grupid otsivad pingele leevendust “patuoina” kujundamisest
Eraldumisfaas
– grupi struktuur, rollid ja normid kujunevad selgemalt välja
– grupi liikmetel tekivad individuaalsed arvamused
– grupi liikmed aktsepteerivad ja tunnustavad üksteist
– grupi töö produktiivsus tõuseb
– isiklik vastutus suureneb
Koostööfaas
– info liigub takistusteta
– grupi liikmete käitumine on avatud ja pingevaba
– kontaktid grupi liikmete vahel muutuvad sügavamaks
– kriitikataluvus tõuseb
– orienteerutakse konstruktiivsete lahenduste leidmisele ja grupi produktiivsus on kõrge
Lahkuminekufaas
– pingete maandamine.

Kui muidu niisama juttu ka ajada, siis oli mõnus kohata taas teisi noortega tegelejaid ning ka selliseid inimesi, kes on teinud elus otsustuse nn rahast loobumise kasuks ehk hakata tegema seda, mis tõeliselt meeldib ja tahad olenemata sellest, kui palju see sulle sisse toob. Sain veel kindlama veendumuse ühe eneseteostuse soovi kohta, et ma tahan seda tõesti teha ja leidsin endale vist ala, milleks tahan hakata ennast koolitama. Oi kui kaua ma seda otsisin ja mõtlesin… ja nüüd leidsin. Tahan tahan tahan…seda teha, sellega tegeleda, see olla, seda teistele pakkuda ja anda.
Aga ma võiks mõne mõtte enda teada ja hoida. Kisan siis, kui see hakkab teostuma eksole.

Iisakult Tartusse jõudes jäin 3 minuti hilinemise tõttu bussist maha. 2,5 tundi Emajõe kaldal passimist oli ees. Õnneks elab Pirjo nii kesklinnas ja ütles kohe, et marss siia:) Võtsin Jasmiini teed kaasa ja läksin. Sõime võikusid ja rääkisime elust-olust. Nii mõnus oli. Sain ühel päeval kohe kaks kärbest ühe hoobiga- asjaliku koolituse ning kohtumise kalli sõbraga. Aitäähh Pirjo!!!
PS. tahtsin illustratsiooniks meist pildi panna, aga eriti nagu ei leidnud muud. Mis seal siis ikka, kui sõnadega nalja teha ei oska, siis läbi pildi võib ikka kildu rebida. Suht mark eksole.