Ära plaani ja visualiseeri eesmärke ainult oma peas.... - Creativity Catcher

… ja ära kirjuta neid üles lihtsalt lineaarse tekstina. Võta pliiats ja paber ning JOONISTA päris teekonnakaart oma eesmärgini jõudmiseks. See on nagu autoga esimest korda kuhugi sõitmine. Sa tead vaid aadressi. Mida sa teed? Vanasti olid meil päris kaardid ja siis oli eriti hea, kui keegi istus su kõrval ja ütles, milline pööre järgmiseks teha, kus vasakule või paremale pöörata jne. Tänasel päeval saad lihtsalt võtta oma nutitelefoni (mis on hakanud kahjuks enamiku ajast asendama reaalset inimest…), avad mõne navigeerimisrakenduse, sisestad aadressi ja hakkad sõitma. Lisaks ütleb keegi ilusa häälega ette, kuhu ja millal pöörata. Sul on valida, kas võtta kaardivaade või kirjeldus tekstina. Vean kihla, et 99%, kui mitte 100% inimestest valib kaardi. Sest siis näed sa päris liikumist, mitte lihtsalt sõnu. Ja autojuhina näed seda kaarti sekunditega. Kas sa kujutad ette, et juht hakkaks neid kirjeldusi lugema, selle asemel, et jälgida tegelikku teed?

Koolitaja ja esinejana annan sageli selle näite, illustreerimaks, et graafiline lihtsustamine pole mõeldud ainult neile, kellel on visuaalne õpistiil. Me kõik tahame näha suurt pilti. Õpistiili kasutatakse enamasti info meeldejätmiseks ja hilisemaks meenutamiseks. Kuid pliiatsi ja paberi kasutamine mõtlemisvahendina on selleks, et näha seoseid, sünteesida ning ühendada ideid, tulla välja uute lahendustega, näha seda, mis on varjatud jne. Kuid jätame selle järgmiseks korraks. Täna, kuna käes on aasta algus ja kõiki kutsutakse üles eesmärke seadma, tahan kirjutada eesmärgi jaoks loodud teekonna kaartidest. See läheb kokku eelnevaga, et oma eesmärkide saavutamiseks visuaalseid plaane koostades näeme mustreid, oleme loovamad jne, ning see kõik on väga oluline, et plaani järgi ka reaalselt tegutseda.

Siin on üks vahva lugu. Teise klassi õpetaja seadis koos õpilastega iganädalasi eesmärke, et õpetada neile eesmärkide seadmist. Igal esmaspäeval seadsid nad eesmärgi, mille tahtsid reedeks saavutada. Iga õpilane kirjutas selle oma päevikusse, lihtsalt lausetena. Ja siis õppis õpetaja graafilist lihtsustamist- kuidas visuaalselt tervikpilte luua. Ta otsustas hakata ka klassiga nädala eesmärke visuaaliseerima ning õpetas seda oma õpilastele. Ta näitas neile, et esmaspäev on alguspunkt all vasakul ja reede on finišijoon üleval paremal ja teerada seal keskel on teekond eesmärgini. Ja üks õpilane hüüdis äkki: „Nii et see ongi eesmärgi seadmine? Nüüd saan sellest lõpuks aru! ”

Kas sina oled sellest aru saanud? Pole vaja häbeneda, kui ei ole. Sa pole üksi. Võin kihla vedada, et paljusid eesmärke, isegi kui need on õigesti seatud, otse raamatust või juhendaja abiga, ei saavutata, sest me ei näe neid tegelikult. Nii et me ei pruugi neist ka aru saada, sest me ei näe teed sinna jõudmiseks. Ja on veel üks põhjus, miks oma eesmärke visuaalselt planeerida: ilus ja mõttestatud pilt seinal, mida haarad ühe hetkega on märksa motiveerivam, kui lihtsalt reas olevad sõnad. On tehtud uuringuid, mis näitavad, et inimesed, kes panevad oma eesmärgid nähtavale kohale, suudavad neid paremini saavutada. Rääkimata uuringutest, mis näitavad, kui oluline on oma eesmärgid üleüldse kirja panna.

Niisiis, kuidas luua visuaalset eesmärgipilti? Siin on mõned näpunäited:
1. Kasuta lihtsaid kujundeid süsteemi loomiseks- raamid, jutumullid, teeviidad, nooled.
2. Kasuta metafoorina teekonna kaarti, kuna seda on erinevate kujunditega kõige lihtsam luua.
3. Kasuta pikkade lausete asemel lühikesi lauseid või võtmesõnu.
4. Võid proovida kasutada sümboleid, kuid kui see läheb liialt keeruliseks joonistamiseks, siis las olla.

Aga kui soovid oma joonistusoskust arendada, siis mõned nipid:

  1. Kirjuta üles kõik sümbolid, mida soovid joonistada;
  2. Ava Google ja otsi nende sõnade lihtsaid sümboleid.
  3. Kopeeri need oma käega joonistades paberile. Loomulikult võid leida oma stiili, kuid see võib tulla hiljem, kui oled rohkem harjutanud. Ja igatahes – nagu meie käekiri on ainulaadne, on ka meie joonistamise stiil ainulaadne! Võid neid sümboleid joonistada mitu korda ning lõpuks joonista need oma eesmärgipildile. Lihtne, eks! Me oleme kogu elu õppinud läbi mudeldamise ja oma õpetajat kopeerides. Miks mitte õppida niimoodi ka joonistamist?!

Kui sa ei oska joonistada raame, jutumulle, teeviitasid, nooli, siis googleda ka neid 🙂 Ja kasuta julgelt mõnda valmis malli, kui see esialgu mugavam ning julgustavam tundub. Minu kogemused näitavad, et kui kasutad mõnda aega valmis malle, siis oled ükshetk valmis ka piltide pris nullist loomiseks. Ja et illustreerida seda, mida kirjutasin ning teha asi esialgu lihtsamaks, jagan teiega ühte valmis malli. Muidugi on see eesmärgi seadmise teekond 🙂 Siin on näha kõik, millest rääkisin ja kui seda täitma hakkad, siis näed, et on võimalik saavutada kõik, mida soovid!

AGA just siis, kui sa arvasid, et ongi kõik … SEE EI OLE KÕIK 🙂
Kuna mulle meeldib süveneda, teha sisukaid asju ning kasvada inimese ja professionaalina, ei saanud ma teha lihtsalt tavalist malli. Tahtsin selle teha nii, et see ka päriselt toetaks eesmärgi poole liikumist. Ja seetõttu on mall inspireeritud Jim Kwik’i KWIK blogis olevast blogipostitusest, mille on kirjutanud Julia Ravey. Nad on mõlemad inimesed, keda ma imetlen ja jälgin. Jim on kiirelt lugemise, mälu parandamise, aju jõudluse ja kiirendatud õppimise alal laialdaselt tunnustatud ekspert maailmas. Julia on neuroteaduste doktoriõpingute tudeng Londonist ja oma Youtube’i kanalil kirjutab ta nii: “Olen ajuekspert, kes jagab neuroteaduse uuringuid ja produktiivsuse näpunäiteid.

Julia pakutav mudel ei ole tegelikult ainult eesmärkide seadmise plaan. Ta kirjutab: Tulemustele keskendumise asemel suuna oma tähelepanu mõõdetavatele tegevustele, mida teed järjepidevalt ja mis võimaldab sul astuda samme soovitud lõppseisundi poole /… / Tegevused räägivad sõnadest valjemini – nii et pane rattad liikuma ja alusta juba täna uue ajakavaga! ”

Soovitan sul kõigepealt lugeda läbi artikkel või lugeda see koos minu malliga, et selle täitmist mõista. Visuaal juhendab sind asju eraldi üles kirjutama, kuid näitab ka seoseid ja tegevusi eesmärgi suunas. Malli on kaks versiooni:
1. Manuaal ja mall ühes;
2. Mall, millel on vähem juhiseid ja rohkem tühja ruumi, mida täita.

Prindi välja see, mis sulle meeldib ja alati võid selle ka oma käega ümber joonistada.
Jaga seda blogipostitust ja teekaarti ka teistega ning muidugi – jaga minuga tagasisidet visuaali toimimise kohta.

Inglise keelse postituse ja visuaalid leiad siit.

PS. Kui oled huvitatud graafilise lihtsustamise õppimisest, et panna lihtne joonistamine ja visuaalne mõtlemine enda kasuks tööle, siis oled oodatud osalema mu e-kursusel ning enne võid uurida ka postitust, kus annan ülevaate e-kursuse tagasisidest.